Resultatet av våra produkters koldioxidavtryck gäller från vagga till grind, förutsatt att produkten har 1 års livslängd och att produkten diskas i diskmaskin en gång i veckan. För produkter tillverkade av Tritan Copolyester är resultaten för virgin Tritan.
De huvudsakliga koldioxidavtryckseffekterna av produkterna uppskattas ligga inom följande livscykelfaser: material, produktion, distribution, när produkten används och därför diskmaskin, under flera år, användningsfasen.
Koldioxidavtryck beräknat per produkt
Vi har beräknat koldioxidavtrycket för våra produkter och nedanför redovisas resultatet. För att läsa mer om hur Carl Oscar arbetar för att minska koldioxidavtrycket, besök våra sidor om Miljöpåverkan och Cirkulär ekonomi.
All calculations are based on the products impact from cradle to gate.
Så diskar du dina produkter effektivt
Att diska dina produkter med omsorg är en viktig del i att förlänga produktens livslängd. Ta reda på hur du diskar våra produkter så effektivt och med så mindre miljöpåverkan som möjligt genom att läsa vår diskguide.

